Jak vytvořit / přidat kapitoly do videa
… aneb Návod na přidání kapitol do ukazatele průběhu přehrávání. Co se skrývá pod názvem kapitoly YouTube? Jak se tyto liší od časových razítek timestamps)? Jak přidat kapitoly k vašim YouTube videím? Pokud chcete znát odpovědi na tyto otázky a zajímáte se o tuto novou funkci, pak byste si rozhodně měli přečíst následující článek.
Kapitoly YouTube videí
Co si pod tímto pojmem představit? Pomocí kapitol se vaše videa na YouTube dělí do sekcí, z nichž každá je opatřena náhledem (preview). Kapitoly podávají podrobnější informace a odpovídající kontext a umožňují opakované prohlížení různých částí videa.
Kapitoly se generují automaticky na základě časových razítek zadaných v popisu videa, jež se následně zobrazí v liště pod snímkem. Níže si vysvětlíme výhody tohoto systému a způsob přidávání kapitol k jednotlivým videím.
YouTube na svém kanálu uvádí, že jednotlivé kapitoly umožňují prohlížejícím lépe se orientovat v jednotlivých videích. ”Kapitoly usnadňují orientaci a zážitek ze sledování vašeho videa.” uvádějí tvůrci YouTube
Při použití mobilního přístroje lze označení jednotlivých kapitol zobrazit i na vyhledávači Google. Prohlížející tak mohou přeskočit nepotřebné kapitoly a sledovat pouze tu část videa, které je zajímá. Navíc tyto kapitoly umožňují zobrazení v podobě tzv. Suggested Clips přednostně na Googlu.
Navržený klip („Suggested Clip“) se zobrazí na horní straně stránky s výsledky vyhledávání. Na rozdíl od jiných videí vyhledávaných pomocí Googlu se Suggested Clips přemístí do konkrétního bodu výsledků vyhledávání. Vyhledávané klíčové slovo (nebo spojení) bude umístěno v jednom z názvů kapitol navrhovaného videa. Tím se zdůrazní korelace mezi názvem kapitoly a navrženými klipy.
Jak přidat kapitoly k video-příspěvkům
Postup při uvádění označení kapitol pro vaše YouTube video (editor se neustále vyvíjí a inovuje, je možné, že v době kdy budete číst níže uvedené, bude to trošku jiné, jinak pojmenované, jinde umístěné, atp.):
- Přihlaste se do YouTube.
- Přejděte na video, které chcete upravovat – editovat.
- Zvolte možnost “Edit Video”.
- Do kolonky “Description” na stránce “Add details” doplňte seznam časových razítek a názvů.
- Uložte stisknutím tlačítka “Save”.
Kapitoly se následně zobrazí podél lišty v podobě segmentů. Tuto činnost lze provádět přímo při načítání videa nebo později při jeho editaci. Pomoci nám může i nástroj, jenž automaticky kontroluje správnost formátu a poradí ohledně další optimalizace názvu, popisu či tagu daného videa.
Formát časového razítka
Z technického hlediska obsahuje každé časové razítko dvě položky, které se zadávají v popisu a zobrazují ve vyhledávači Google:
1. Timecode: (časový kód) – čas začátku kapitoly.
2. Chapter Content (obsah kapitoly) resp. štítku
K vytvoření kapitol doplňte seznam časových razítek v následujícím formátu:
m:ss - [obsah kapitoly]
pro video delší než 10 minut
mm:ss - [obsah kapitoly]
pro video v délce 10 – 59 minut
hh:mm:ss - [obsah kapitoly]
pro video delší než 1 hodina
K oddělení jednotlivých razítek můžete jako znaménko použít pomlčku nebo mezeru. Kterou z možností si vyberete není důležité. Systém YouTube si vybere pouze text, který následuje.
Nápověda YouTube upozorňuje (cituji):“Nezapomeňte, že vaše první časové razítko uvedené v popisech videí musí začínat v čase 0:00 a každé video musí obsahovat minimálně 3 značky / kapitoly o délce alespoň 10 sekund.”
Změny časových razítek se obvykle projeví okamžitě. YouTube však připouští, že aktualizace může proběhnout i později, vždy však během následujících 24 hodin. Pokud by u vás aktualizace v této době neproběhla, zkontrolujte si správnost formátování razítek.
Jak postupovat, pokud systém kapitol nefunguje
Důvodů, proč váš systém nefunguje, může být celá řada např.
- chybné načasování začátku resp. nedodržení času
00:00
- nedodržení počtu kapitol (méně než 3)
- nedodržení délky některého videa (méně než10 sekund)
- nedodržení časového pořadí jednotlivých razítek
- chybné zadání interpunkce u časového kódu (tečky namísto dvojtečky)
- porušení autorských práv u příslušného kanálu
- nedodržení počtu předplatitelů kanálu (méně než 1 000)
- případná nevhodnost obsahu videa pro některé prohlížející
Postup při zobrazování kapitol
Kapitoly lze zobrazovat jak na stolním počítači, tak na mobilním přístroji. Kapitoly zhlédnete najetím kurzoru na červenou lištu přehrávaného videa. Jednotlivé kapitoly lze rovněž maximalizovat kliknutím na název kapitoly ve videu. Takto se vám všechny kapitoly zobrazí hned vedle videa (u verze stolní) nebo pod videem (u verze mobilní).
Pozor, ne všechna videa disponují označením jednotlivých kapitol. U některých videí by totiž označení nedávala žádný smysl. Pokud je vaše video příliš krátké (zachycující úsek kratší než 2 minuty) nebo patří do následujících kategorií, uvádění kapitol nedoporučuji:
- Film a animace
- Hudba
- Komedie
- Zábava
Uváděním kapitol byste mohli snížit dobu sledování a retenci účastníků a vaše video by kleslo v pořadí pro vyhledávání.
Kategorie typu „zprávy a politika“, „praktické rady a životní styl“, „vzdělání, věda a technika“ mohou naopak uvedením kapitol získat na přitažlivosti především díky možnosti opakovaného sledování.
Již dříve jsem zmínil, že označení kapitol se vyplatí především u delších videí. Věc však není tak jednoznačná. Vždy záleží na konkrétní situaci. Jednou z možností je např. nahrát rozhovor a přidat do názvu videa různá zajímavá témata např. tzv. clickbaity (atraktivně prezentovaný obsah, jehož smyslem je přilákat zájemce).
Vypnutí funkce uvádění kapitol
K vypnutí funkce stačí změnit první časové razítko z původních 00:00 na jakýkoli jiný časový údaj např. 00:03.
Podle sdělení společnosti YouTube jsou kapitoly dostupné již ve všech zemích světa a ve všech jazycích. Texty u jednotlivých kapitol se nepřekládají a jsou k dispozici pouze v jazyce autora.